PZW w Suwałkach

Projekty realizowane


Analiza presji kormorana czarnego (Phalacrocorax carbo L.) i ustalenie potencjalnych zagrożeń dla bioróżnorodności ichtiofaunistycznej jeziora Gaładuś.

W roku 2019 na zlecenie Gospodarstwa Rybackiego Polskiego Związku Wędkarskiego w Suwałkach, zespół naukowców Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, pod kierunkiem dr hab. Piotra Hliwy, zrealizował badania, których głównym celem była analiza presji kormorana czarnego (Phalacrocorax carbo L.) i ustalenie potencjalnych zagrożeń dla bioróżnorodności ichtiofaunistycznej jeziora Gaładuś.

widok gniazd kormorana z dronaMateriały do analiz zbierano na terenie kolonii lęgowej usytuowanej na wyspie jeziora Gaładuś – drugiego pod względem wielkości jeziora Suwalszczyzny, położonego na pograniczu polsko-litewskim. Liczebność ptaków oraz sukces lęgowy w analizowanym sezonie oszacowano na podstawie bezpośrednich wizyt i obserwacji terenowych w badanej kolonii. Natomiast analizy pokarmu ptaków dokonano w oparciu założenia metodyczne opublikowane w pracy Martyniak i in. (2014). Wartość skonsumowanych przez kormorany ryb-ofiar obliczono w oparciu o cennik materiału zarybieniowego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, obowiązującego w 2018 roku.

Szacunkowa biomasa ryb zjedzonych przez kormorany czarne bytujące w kolonii lęgowej, usytuowanej na wyspie jeziora Gaładuś w sezonie 2019 wyniosła ponad 121 ton, których wartość oszacowano na poziomie ok. 1 mln 226 tys. zł. Najwyższe wartości dotyczyły w tym przypadku gatunków, najistotniejszych z punktu widzenia racjonalnej gospodarki rybacko-wędkarskiej oraz odgrywających kluczową rolę ekologiczną w ekosystemach jeziornych takich jak: lin (430 tys. zł), szczupak (330 tys. zł), okoń (226 tys. zł) czy płoć (149 tys. zł). Spore wartości określono też w odniesieniu do cennego – ustępującego przedstawiciela głąbielowatych, tj. sielawy (ponad 47 tys. zł) i kolejnego gatunku ze szczytu piramidy troficznej, a mianowicie drapieżnego sandacza (10,5 tys. zł).

Struktura gatunkowa ryb-ofiar kormoranów gnieżdżących się na jeziorze Gaładuś wskazuje, iż ichtiofauna tego zbiornika jest stosunkowo dobrze zbilansowana, pod względem proporcji taksonów drapieżnych do ryb tzw. spokojnego żeru. Z drugiej strony jest potwierdzeniem olbrzymiej presji wykazywanej wobec gatunków ryb, najistotniejszych z punktu widzenia interesów wędkarzy i rybaków. Niepokój budzić może zwłaszcza żerowanie ptaków na cennej sielawie, zanikającym przedstawicielu rodzimych ryb pelagicznych, charakterystycznych dla coraz rzadziej spotykanych jezior typu oligo- lub mezotroficznego.

Suwałki 05.01.2021 r.

PROGRAM OPERACYJNY RYBACTWO I MORZE

W ramach działania: środki dotyczące zdrowia publicznego, o którym mowa w art.55 ust.1 lit.b rozporządzenia nr 508/2014 w zakresie Priorytetu 2 – Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze”.

Operacja realizowana jest w Polskim Związku Wędkarskim w Warszawie Gospodarstwie Rybackim PZW w Suwałkach.

Beneficjent realizuje operację pt. „Złagodzenie skutków epidemii COVID-19 dla sektora rybołówstwa i akwakultury”.

Celem operacji jest promowanie akwakultury o wysokim poziomie ochrony środowiska oraz promowanie zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz zdrowia i bezpieczeństwa publicznego.


Projekty zrealizowane


POLSKI ZWIĄZEK WĘDKARSKI, Zakład Rybacki Ruciane Nida
ul. Rybacka 7, 12-220 Ruciane Nida, tel. 87 423 10 11
  e-mail : pzwrucianedyr@suwalki.com.pl

W oparciu o Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” w Zakładzie Rybackim w Rucianem-Nidzie zrealizowano kolejną operację w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętą Priorytetem 4, w ramach celu „Zwiększanie zatrudnienia i spójności terytorialnej”.

Tytuł operacji: „Ekologiczne ogrzewanie budynku”.

Celem operacji jest „Podejmowanie działań na rzecz ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatycznych, tworzenie instalacji odnawialnych źródeł energii”.

Operacja została współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

Operacja zrealizowana została w roku 2022 w miejscowości Ruciane-Nida w gminie Ruciane-Nida.

W wyniku realizacji operacji zakupiono i zamontowano instalację fotowoltaiczną na dachu budynku biurowego, oraz zakupiono i zainstalowano pompę ciepła, która bezemisyjnie ogrzewa pomieszczenia biurowe.

  


POLSKI ZWIĄZEK WĘDKARSKI, GOSPODARSTWO RYBACKIE PZW W SUWAŁKACH
ul. M. KONOPNICKIEJ 10 , 16 – 400 Suwałki tel. 87 566 40 05
tel.fax 87 566 40 05 , e-mail : pzw@suwalki.com.pl , pzw.suwalki@gmail.com
REGON : 007025486 , NIP : 527-020-63-17

Suwałki 27.07.2022 r.

Zakończono realizację projektu

BUDOWA INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ NA POTRZEBY ZASOBOOSZCZĘDNEJ AKWAKULTURY

  


Polski Związek Wędkarski Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach,
Zakład Rybacki w Węgorzewie

w oparciu o Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020, Zakład Rybacki w Węgorzewie w 2023 roku zrealizował operację w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętą Priorytetem 4, w ramach celu „Zwiększanie zatrudnienia i spójności terytorialnej”.

TYTUŁ ZREALIZOWANEJ OPERACJI:
ZAKUP ZESTAWU DO MONITOROWANIA JEZIOR I OBIEKTÓW STAWOWYCH

Operacja została współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

Celem operacji był rozwój prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej: połowowej i stawowej. Planowany cel został osiągnięty poprzez zakup: zestawu do monitorowania jezior i obiektów stawowych, zakup lamp solarnych i tablicy informacyjnej, dzięki czemu zostało utworzone 1 miejsca pracy w sektorze rybackim, zgodnie z wymogami programu.

  

 


W oparciu o Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” w Zakładzie Rybackim w Rucianem-Nidzie zrealizowano operację w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętą Priorytetem 4, w ramach celu „Zwiększanie zatrudnienia i spójności terytorialnej”.

Tytuł operacji: „Zakup samochodu-izotermy do transportu surowca rybnego”.

Celem operacji jest „Podnoszenie wartości produktów, tworzenie miejsc pracy, zachęcanie młodych ludzi i propagowanie innowacyjności na wszystkich etapach łańcucha dostaw produktów w sektorze rybołówstwa i akwakultury”.

Operacja została współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

Operacja zrealizowana została w roku 2021 w miejscowości Ruciane-Nida w gminie Ruciane-Nida.

W wyniku realizacji operacji zakupiono samochód-izotermę marki Iveco, który służyć będzie do transportu surowca rybnego w odpowiednich warunkach, aby zaoferować produkt najwyższej jakości.

Zdjęcia z realizacji

 


W oparciu o Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” w Zakładzie Rybackim w Rucianem-Nidzie zrealizowano operację w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętą Priorytetem 4, w ramach celu „Wspieranie i wykorzystywanie atutów środowiska na obszarach rybackich i obszarach akwakultury, w tym operacje na rzecz łagodzenia klimatu”.

Tytuł operacji: „Zakup samochodu terenowego do patrolowania jezior i transportu mobilnej jednostki pływającej.

Celem operacji jest „Ochrona zasobów naturalnych i utrzymanie atrakcyjności oraz różnorodności przyrodniczej”
Operacja została współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

Operacja zrealizowana została w roku 2021 w miejscowości Ruciane-Nida w gminie Ruciane-Nida.

W wyniku realizacji operacji zakupiono samochód terenowy – Toyotę Hilux, który służyć będzie do zwalczania kłusownictwa poprzez patrolowanie jezior, oraz umożliwi szybki transport łodzi motorowej.

Zdjęcia z realizacji

 


W dniu 15 września 2020 r. zostały podpisane dwie umowy na dofinansowanie, pomiędzy naszym Gospodarstwem, a Województwem Warmińsko-Mazurskim, w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego i Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

Jedna z umów dotyczy zakupu samochodu terenowego do patrolowania jezior i transportu mobilnej jednostki pływającej. Druga umowa dotyczy zakupu samochodu-izotermy do transportu surowca rybnego


POLSKI ZWIĄZEK WĘDKARSKI, Zakład Rybacki Ruciane Nida
ul. Rybacka 7, 12-220 Ruciane Nida, tel. 87 423 10 11
e-mail : pzwrucianedyr@suwalki.com.pl

W oparciu o Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” w Zakładzie Rybackim w Rucianem-Nidzie zrealizowano operację w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność” objętą Priorytetem 4.

Tytuł operacji: Budowa miejsca do przeładunku ryb i sprzętu połowowego oraz wykonanie miejsc postojowych.

Celem operacji jest podniesienie wartości produktu sektora rybołówstwa i akwakultury, poprzez rozwój łańcucha dostaw.

Operacja została współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

Operacja zrealizowana została w roku 2019 w miejscowości Ruciane-Nida w gminie Ruciane-Nida.

W wyniku realizacji operacji wybudowano miejsca do przeładunku ryb i sprzętu połowowego oraz wykonano miejsca postojowe.

Zdjęcia z realizacji

   



Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego,
Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” w zakresie działania 1.8 „Różnicowanie i nowe formy dochodów”,
w ramach Priorytetu 1. Promowanie rybołówstwa zrównoważonego środowiskowo, zasobooszczędnego, innowacyjnego, konkurencyjnego i opartego na wiedzy.
Zakres operacji: Remont i adaptacja istniejącego budynku na potrzeby dystrybucji i zabezpieczenia surowca rybnego.

Operacja realizowana była w latach 2016-2019 w miejscowości Ogonki w gminie Węgorzewo.

W wyniku realizacji operacji wykonano adaptację obiektu magazynowego na pomieszczenia, na potrzeby dystrybucji i zabezpieczenia surowca rybnego. W trakcie adaptacji w/w pomieszczeń wykonano niezbędne roboty modernizacyjno-remontowe takie jak:

  • przebudowa układu pomieszczeń
  • wykonanie okładzin ściennych i posadzek spełniających wymogi technologiczne,
  • modernizacja wew. instalacji (elektrycznej, wod.-kan.), wraz z przebudową przyłącza (zwiększenie mocy przyłączeniowej),
  • wykonanie wew. instalacji chłodniczej, klimatyzacji, wentylacji mechanicznej
  • budowa komór wędzarniczych

Zdjęcia z realizacji

  

  

 

Zdjęcia po remoncie